27 lutego, 2010

Nasz Apel

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn w podeszłym wieku. W Polsce, w populacji męskiej, zajmuje on trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów na choroby nowotworowe. Jego mikroskopowe elementy spotyka się już u trzydziestu procent mężczyzn około pięćdziesiątego roku życia i aż u osiemdziesięciu procent mężczyzn mających osiemdziesiąt lat. Rak prostaty jest przyczyną dziewięciu procent zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn.

Dlatego tak ważne jest wykrycie go w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie. Służyć temu może regularne badanie gruczołu krokowego u urologa. Co najmniej raz do roku zaleca się je osobom, które przekroczyły pięćdziesiąty rok życia, bądź wcześniej, gdy pojawią się objawy zaburzeń oddawania moczu. Badać należy się zwłaszcza, gdy w najbliższej rodzinie odnotowano zachorowanie na raka prostaty w młodym wieku.


Nie wstydź się. Wstyd można o wiele łatwiej i szybciej pokonać, niż chorobę.

Znajdź czas. Nie tłumacz się intensywnym trybem życia, mnóstwem spraw na głowie. Gdy nie zdążysz się przebadać i rak rozwinie się, nie będziesz mógł już wykonywać tego, co robiłeś przed wykryciem choroby. Warto wszystko przekreślać?

Rozmawiaj o tym. To nic śmiesznego, ani strasznego. Może swoją rozmową zainspirujesz kogoś do podjęcia działania i ocalisz jego życie? Nawet, jeżeli uważasz, że ta sprawa Cię nie dotyczy, rozejrzyj się: otacza Cię wiele osób z grupy podwyższonego ryzyka. Wystarczy krótka rozmowa, zachęta. To naprawdę tak niewiele, a może zdziałać wystarczająco dużo, by pomóc zapobiec najgorszemu.



Nie pozwól, by rak przekreślił wszystko.
Zapobiegaj, zanim będziesz musiał zwalczać.